piątek, 20 grudnia 2019

Sterylizacja i pasteryzacja. Co to?

Zapewne wielu z Was sięgając w sklepie po słoik z dżemem czy puszkę z kukurydzą lub konserwę mięsną na to nie zwraca uwagi ale każdy produkt w puszce czy słoiku ma (powinien mieć) oznaczenie sposobu utrwalania. Produkt pasteryzowany lub sterylizowany zamiennie.
Co to jest. O ile pasteryzacja może nam się kojarzyć ze szkoły podstawowej tak sterylizacja dla wielu kojarzy się z kotami :)
Ale. Stop! To nie tak :)
Pasteryzacja i sterylizacja są to naturalne metody utrwalania żywności poprzez działanie temperatury, czasu i ciśnienia wewnątrz specjalnych urządzeń do tego skonstruowanych. Na zdjęciu sterylizator przemysłowy do np konserw czy produktów w słoikach. W takim urządzeniu też przeprowadza się pasteryzację. A różnicę wyjaśniam poniżej.

Pasteryzacja – ogrzewanie Proces ogrzania produktu spożywczego w opakowaniu np. słoiku czy puszce, do temperatury ok. 70–95 stopni C, przez kilka do kilkunastu minut. Pasteryzacja hamuje rozwój drobnoustrojów wegetatywnych oraz enzymów i co ważne, nie wpływa na smak, zapach produktu. Skutecznie przedłuża trwałość żywności.b Jednym z rodzajów tego sposobu utrwalania żywności jest wykorzystywane przez babcie wekowanie.

Sterylizacja – wyjaławiane Proces podobny do pasteryzacji, lecz zdecydowanie bardziej inwazyjny. Pasteryzacja to długotrwałe ogrzewanie produktu w niższej temperaturze, sterylizacja to podgrzewanie produktu do temperatury powyżej 100 stopni C przez kilka sekund. Dzięki takiej ingerencji produkt zostaje pozbawiony wszelkiej mikroflory drobnoustrojów, zarówno wegetatywnej jak i przetrwalników. Data do spożycia zdecydowanie się wydłuża. Jedną z popularniejszych metod sterylizacji jest metoda UHT utrwalania mleka długoterminowego.




Autoklawy mają szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Na zdjęciu transport największego na świecie autoklawu autostradą A26 w Niemczech. Autoklaw ma masę 165 ton, długość 27 metrów i średnicę 6,5 metra.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz